‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz. İlyas Hayatı Kısaca Biyografisi

Hz. Musa’dan sonra Beni İsrail (İsrail oğulları) kavmine çok sayıda peygamber gönderilmiştir. Bunlardan biri olan İlyas (a.s)’ta kavmi puta tapmaktan men edip, bir olan Allah’ın varlığına davet etmiştir. Kendi zamanında adı Ba’l olan bir puta tapan halkı bu puttan men olunmaya davet etmiştir. Ancak iman etmeyen halk, İlyas (a.s)’ı yurdundan kovmuştur. Bu olaydan sonra Allah (c.c) kavimden bereketi kaldırmış, kuraklık vermiş, hayvanlarını öldürmüştür. Rivayet edildiğine göre; Baalbek hükümdarlığının sarayında çok mal olmasına rağmen alacakları erzak dahil bulamamışlardır. Ancak verilen bilgilere göre Hz. İlyas (a.s)’a iman edenlerin evlerinde bereket, bolluk ve rızık artışı görülmüştür. Peygamber ile ilgili geçen bir hadis-i şerifte;
“Hz. İlyas kavminden ayrılıp bir köye tebliğ davetini götürmüş, köy halkı İlyas (a.s)’ı çok sevmişler ve bir süre kendilerinde misafir kalmalarını istemişler. Bu dönemde misafirliğinde kaldığı yaşlı bir kadının evinde, çaresi olmayan bir hastalığa yakalanan bir oğlu vardır kadının. Dua ederek, oğlunun iyileşmesine vesile olmuştur.” Hadis İbn Abbas tarafından rivayet edilmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.