‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz.İshak Hayatı Kısaca Biyografisi

Hz.İshak Hayatı Kısaca {featured}

Hz.İshak Kimdir Hayatı Kısaca

Hz. İbrahim (a.s)’ın Sarê adındaki eşinden olan İshak peygamber hakkında çok fazla bir bilginin yer aldığı söylenemez. Kur’an-ı Kerim’de geçen bazı ayetlerde, İshak (a.s) övülmüş, mucizelerinden söz edilmiştir.

Rivayet edildiğine göre Sarê’nin çocukları olmadığından kendisi Hz. İbrahim (a.s)’in Hacer adlı kölesiyle evlenmesini istemiş, Hacer’den İsmail Peygamberin doğmasıyla kıskançlık yapmıştır. Daha sonra yaşlarının ilerlemesine rağmen Allah Sarê’ye İshak adından bir çocuk bahşetmiş ve bu çocuk da bir peygamber olarak hayatını sürdürmüştür. "Ey Muhammed; güçlü ve anlayisli olan kullarımız İbrahim, ishak ve Yakub'u da an! Biz onları ahret yurdunu düşünen samimi kimseler kildik. Dogrusu onlar bizim yanimizda seçkin, iyi kimselerdir" (Sâd, 38/45-47). Ayetlerinde sözü geçen İshak (a.s) Sam kavmine peygamber olarak gönderilmiştir.

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen 25 peygamberden biri olan İshak peygamber, daha sonra Yakup peygamberin ve Yusuf Peygamberin hikayelerinde de adı zikredilen bir peygamber olarak karşımıza çıkacaktır. Rivayetlere göre 160 yaşına kadar yaşayan İshak Peygamber Filistin yakınlarında vefat etmiştir.

Hz.İshak Peygamberin Mucizeleri:

1. Hayvanlar açık bir lisanla peygamberliğine şehâdet ederlerdi.
2. Duâ etmesi üzerine dağın harekete geçmesi: İshak aleyhisselam Kudüs’te insanları Allahü teâlâya îmâna dâvet edince, insanlar; “Eğer şu dağı harekete geçirirsen, îmân ederiz.” dediler. İshak aleyhisselam dua edince dağ sallanmaya başladı. Kudüs halkı hep birlikte îmân ettiler.
3. İshak aleyhisselam merkebine binip bir dağa çıkmak isteyince merkebin ön ayakları kısalır, arka ayakları uzardı. Dağdan aşağı inerken de tersi olurdu.
4. İshak aleyhisselamın duası bereketiyle Allahü teâlâ ölmüş hayvanları diriltirdi.
5. Şam ahâlisinin arzusu üzerine yaptığı dua netîcesinde, elini sırtına koyduğu bir koyun, hemen kuzulamış daha sonra ard arda dokuz defâ yavrulamıştır.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.