‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz.İsmail Hayatı Kısaca Biyografisi

Hz.İsmail Hayatı

               Kıyamete dek Müslümanlar üzerine farz edilen ibadetlerden olan Kurban ibadetini insanlık tarihine getiren peygamber İsmail (a.s)’dir. Hz. İbrahim (a.s)’in Hacer’den olan oğludur.
              Mekke’ye hicret ettiğinde İsmail (a.s) henüz küçük bir bebekti. Burada bırakılıp geri dönülmesi yönünde İbrahim (a.s)’e emir veren Allah (c.c) Hacer ve İsmail (a.s)’i orada bırakmış ve geri dönmüştür. Bu süre içinde erzakları bitmesiyle İsmail (a.s) aç ve susuz kalmasına dayanamayan Hacer, bu gün hacıların tavaf ettikleri Safa-Merve tepesi arasında 7 defa gidip gelmiştir ancak burada da yiyecek ve içecek bulamamıştır.
            Çaresiz geri dönen Hacer (a.s) İsmail peygamberin su içinde oynadığını görmüş. Allah İsmail (a.s) topuğunu vurduğu yerden zemzem suyunu çıkartmıştı. Suyun çok aktığını gören Hacer (a.s) suya zemzem (dur-dur) deyince su azalmış ve ismini de buradan almıştır.
            Daha sonra etrafına toplanan Cürhümiler kavmi ile büyüyen İsmail (a.s), İbrahim (a.s)’e vahiy ile gelen “Oğlunu kurban et” emrine karşı İsmail (a.s)’i kurban etmek istemiş, ancak bıçak kesmemiştir. Bu imtihanı başarı ile geçen İbrahim (a.s)’e imtihanının karşılığında koç verilmiş ve bu da artık İslam tarihinde kurban bayramı olarak tarihe geçmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.