‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz. Musa Hayatı Kısaca Biyografisi

hz musa bilgi {featured}

Hz. Musa Kimdir Hayatı Hakkında Kısaca Bilgi

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen ve İsrail oğullarına gönderilen bir diğer Peygamber de Musa (a.s)’dır. Musa peygamber doğmadan önce Firavun’un gördüğü bir rüya üzerine  sene içinde doğan bütün çocukların öldürülmesi emri verildiği senede dünyaya gelmiş, annesi tarafından Nil nehrine bırakılan peygamberdir.

Firavun’un karısı Asiye validemiz tarafından himaye edilen Musa peygamber, Firavunun sarayında büyümeye başlamış, daha sonra kendisine peygamberlik verildikten sonra asası ile mucizelenen bir peygamber olmuştur. Burada yaşadığı bir takım olaylardan dolayı Medyen’e göç eden Musa (a.s) Şuayb (a.s)’ın sürüsüne çobanlık yapmış, daha sonra kızıyla evlenerek tekrar yurduna geri dönmüştür. Halkın azgınlığına karşı mücadele eden peygamber, Firavun ve sihirbazlarına karşı asasını kullanmış ve sihirbazların ve Asiye validemizin imanı ile halkı da iman etmiştir.

Dili ve aksanı düzgün olmadığı için kardeşi Harun (a.s)’da Ona yardımcı olarak Allah tarafından peygamber olarak İsrail oğullarına peygamber olarak verilmiştir. Mücadeleli bir hayata sahip olan Musa (a.s)’nın kaç yıl yaşadığına dair herhangi bir rivayete yer verilmemiştir.

Musa’nın MucizeleriMusa, bir gün Mısır’da gezerken bir Mısırlı’nın, İsrailoğulları’ndan birini haksız yere döverken gördü, adamı bir yumrukta öldürdü. Elinden böyle bir kaza çıktığı için artık Mısır’ da duramazdı, kaçarak Medine’ye gitti. Şuayip Peygamberin bir kızıyla evlenip orada kaldı. Yıllarca sonra, kendi kavmine dönmek üzere, çoluk çocuğunu alıp yola düştü. Sina Yarımadası’nda Tur Dağı’na çıkınca orada, Tanrı’yla görüştü. Tanrı’nın emirlerini, peygamberlik, kurtarıcılık hükmünü aldı. Mısır’a gelince ağabeysi Harun’la anlaştı. İkisi Firavun’un karşısına çıktılar, onu hak dinine davet ettiler. Firavun Mısır’da kendisinden başka tanrı olmadığını söyleyerek Musa’yla alay etti. Musa, elindeki asayı yere bıraktı. Asa hemen yılan oldu. Firavun Musa’yı sihirbazlıkla suçladı, Mısırlı büyücülerle yarışa davet etti. Bu yarışmada Musa’nın asası, öbür sihirbazların hünerlerini hiçe indirdi. Firavun buna pek kızdı. İsrailoğulları ise Musa’nın yüceliğini anlamış, onun çevresinde toplanarak sözlerine iman etmişlerdi. Bunun üzerine Firavun, İsrailoğulları’nın Mısır’dan çıkıp gitmelerine izin verdi. Sonra da pişman oldu. Bütün askeriyle peşlerine düştü. Kızıldeniz kıyısında onlara yetişti. Musa asasını yere vurunca deniz yarıldı. İsrailoğulları bu geçitten geçtiler. Firavun’la ordusu da Kızıldeniz’e girmişlerdi. Musa asasını bir kere daha vurdu. Deniz kapandı. Firavun’la askerleri boğulup öldüler.

Yorum Gönder

 1. işime yaradı

  YanıtlaSil
 2. proje ödevime yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. (B)

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler 🤗🤗🤗

  YanıtlaSil
 4. Keske biraz daha kelimeler dogru kullanılsaydı

  YanıtlaSil
 5. Ewy gardaşımmm

  YanıtlaSil
 6. Hoca bizden bu ödevi istemişti umarım hoca ayıkmaz bizden özetini açıklayın demişti
  ŞEHİT BİRKAN GÜNDÜZ ORTAOKULU 8/i

  YanıtlaSil
 7. Hoca bunu bizden özetini istiyodu umarı ayıkmaz yani çünkü deftre yazdım 😄😄😄👑👑👑👑

  YanıtlaSil
 8. Yardımcı olmadinizzz☹☹☹

  YanıtlaSil

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.