‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz.Nuh Kimdir Hayatı Kısaca Biyografisi

hz.nuh bilgi {featured}

Hz.Nuh Kimdir Hayatı Kısaca 

Peygamberler tarihinde insanlığın ikinci babası olarak bilinen peygamber Hz. Nuh’tur. Hz. Nuh’tan önce gelen İdris (a.s)’ten sonra insanların yeniden bozgunculuk, fitne ve putlara tapmaya başlamalarından sonra Allah’ın insanlık ailesine gönderdiği bir peygamberdir.

Hz. Nuh (a.s)’a peygamberlik görevi rivayetlere göre 50 yaşında verilmiştir. İnsanları putlara tapmaktan men eden, yalnızca Allah’a kulluk edilmesi gerektiği üzerine nasihatlerde bulunan Hz. Nuh (a.s)’un kısası ve mücadelesi Kur’an-ı Kerim’de; Dedi ki: Ey kavmim ! Allah'a kulluk edin, sizin ondan baska tanriniz yoktur. Doğrusu ben, üstünüze gelecek büyük bir günün azabindan korkuyorum » (A'raf, 59) şeklinde anlatılmaktadır.

Emre asilik eden, tarihte tüm peygamberlerle olduğu gibi alay edilen Hz. Nuh (a.s) çareyi onların helak olmasında bulup dua etmiş ve Allah (c.c) Nuh (a.s)’a bir gemi yapmasını emretmiştir.Bu zaman içerisinde davete devam eden Hz. Nuh (a.s)’a çok az kişi iman etmiştir. 

Nuh aleyhisselam her hayvandan birer çift alıp, îmân edenlerle birlikte gemiye yerleştikten sonra, gökten çok şiddetli bir yağmur yağmaya ve yerden de sular fışkırmaya başladı ve her şey suya gark oldu. Sular dağları aştı. Gemi, dağlar gibi dalgalar arasında kaldı. Nuh aleyhisselama inanmayan putperest kavim boğularak helak olup gitti. Hz. Nuh (a.s)’un oğlu ve eşi dahil olmak üzere yer yüzü sular altında kalmıştır. Bu tûfan hâdisesi Kur’ân-ı kerîm’de Kamer sûresi 11 ve 12. âyette bildirilmektedir.  

150 gün geçtikten sonra Allahü Teala: « Yere suyunu Çek; göğe: ey gök sen de yağmurunu tut » buyurdu ve bunun üzerine yağmur durdu, sular çekildi. Gemi Irak’taki Cudi dağına oturdu. Hz. Nuh’a inanıp kurtulan insanlar aç oldukları ve dağda yiyecek olmadığı için Nuh aleyhisselamın emri üzerine ellerinde olan bütün yiyecekleri birleştirdiler ve böylece ilk defa Aşure yemeğini yaptılar. İnsanlar Nuh aleyhisselamın 3 oğlu Sam, Ham ve Yafes’ten türediği için Hz. Nuh’a ikinci Adem de denir. Nuh aleyhisselamın 1000 yaşında vefat ettiği söyleniyor, ama Kur’an-ı Kerim’de : « Andolsun ki biz Nuh’u kavmine gönderdik de o 1000 yıldan 50 yıl eksik bir süre yanlarında kaldı.(…) » (El-Ankebut, 14) geçiyor.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.