‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz. Şuayb Hayatı Kısaca Biyografisi

Hz. Şuayb Kimdir Mucizeleri Nelerdir Kısaca

Hz. Şuayb, Eyüp (a.s)’den sonra gönderilen peygamberdir. Soyunun Hz. İbrahim (a.s)’e dayandığı rivayet edilen peygamber, Arabistan yarımadasının hicaz bölgesinde yaşamıştır. Medyen ve Eyke kavmine gönderilen Şuayb (a.s), Musa (a.s)’ın kayınpederidir.

Kavmini Allah’ın varlığına ve birliğine davet eden peygamberin kavmi de yine putperestlikte sınır tanımayan bir kavimdi. Yol üstünde durup, yabancı insanların yolunu değiştirme, tartıda hile yapma gibi kötü özellikleri barındıran kavme peygamber olarak gönderilen Şuayb  (a.s), kavminin bu sapkınlıklarından dönmeleri için tavsiyelerde bulunmuştur. Salih (a.s)’in soyuna dayanan bir soydan geldiği rivayet edildiği gibi Lût (a.s)’un kızının torunu olduğu da bildirilen haberler arasında yer almaktadır.

Eyke kavminin sapkınlığından dönmeleri için dua eden Şuayb (a.s)’ın nasihatlerine kulak asılmamasından sonra “Yâ Rabbî! Bizimle kavmimiz arasında hak ile hüküm ver. Sen hükmedicilerin hayırlısısın.” Şeklinde dua eden peygamberin duasına icabet edilmiş ve kavmi bir zelzele ile helak olmuştur.  Bu helak olma olayından sonra kendisine iman edenlerle birlik Medyen tarafına hicret eden Şuayb (a.s) daha sonra Musa (a.s)’nın hayatında da zikredilmiştir.

Hz.Suayb`in Mucizeleri:

  • Hz.Suayb`in yaptigi dua neticesinde, koyunlardan dogmus siyah kuzularin hepsi beyaz olmus.
  • Hz.Suayb`in yaptigi dua sonunda taslar toprak olmus. Söyle ki: Medyen kasabasi daglik, taslik bir yer oldugundan: ''Hak peygamber isen, dua et, su daglar kalkip, yerimiz genis olsun.'' diye teklif etmislermis. Hz.Suayb dua edince, Allah, duasini kabul edip, elini o dag ve taslar üzerine koy, diye emreylemis. Elini koyunca hepsi toprak oluvermis.
  • Hz.Suayb`in duasi bereketiyle Medyen'de bazi taslar koyun olmusmus.
  • Hz.Suayb, bir yerin taslari etrafinda dönünce, o taslar hemen bakir olup, ahali bununla pek zengin olmus.
  • Hz.Suayb'in duasi bereketiyle kum tepeleri yerinden kalkmistir.
  • Hz.Suayb, bir daga çikmak istedigi zaman, dag adeta devenin oturup kalktigi gibi, Hz.Suayb çikincaya kadar küçülür, çiktiktan sonra evvelki hali gibi büyük bir dag olurmus.

Hz. Şuayb Hayatı bilgi {featured}

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.