‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz.Süleyman Hayatı Kısaca Biyografisi

Hz.Süleyman mührü
Hz.Süleyman'ın Mührü


              Hz. Davut (a.s)’un oğlu olan Hz. Süleyman da, babası gibi hem peygamber hem de hükümdarlık yapmıştır. İsrail oğullarına gönderilen peygamberin mucizeleri de peygamberler tarihinde zikredilmiştir. Rüzgar ve cinlerin emrinde oluğu peygamber, hayvanların dilinden de anlayan bir peygamberdir.
             Yaşantısı boyunca halkını tek olan Allah’a iman etmeye davet eden Peygamberin hayatında geçen en meşhur kıssa, Belkıs ile geçen kıssadır. Bu kıssada, Belkıs’ın tahtının Belkıs Hz. Süleyman (a.s)’ın sarayına gelmeden önce saraya gelemsinden söz edilmektedir. Bunu gören Belkıs’ın imanı daha sonra rivayetlere göre Hz. Süleyman ile evlenmesi olayı da gerçekleşmiştir.
             Hz. Süleyman ile ilgili olan ayet En-am suresi 84. Ayettir. Bu ayette, peygamber olduğuna dair beyanatlar bulunmaktadır. Bununla birlikte Beyt-il Makdisin tamamlanmasından sonra, Allah’a dua eden Süleyman (a.s) kendisine güç kuvvet ve Mescid-ül Aksa’yı ziyaret edenlerin anasından doğmuş gibi günahsız olmalarını istemiştir. Peygamber (s.a.s)’in hadisinin devamında ilk iki şeyin kendisine verildiğini, üçüncüsünün da umulduğunun devamı gelmektedir.
            Kur’anın birçok suresinde adı zikredilen peygamber’in yaklaşık olarak 1.000 sene yaşadığı rivayet edilmektedir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.