‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz.Yakup Hayatı Kısaca Biyografisihz yakup hayatı {featured}

Hz.Yakup Hayatı

Hz. İbrahim (a.s)’in küçük oğlu İshak peygamberin oğlu olan Yakup Peygamber, Beyrut, Kenan ili taraflarında 12 oğlu olan bir peygamberdir. İsrailoğullarının babası olarak da bilinen Yakup Peygamber, ismini İbraniceden almaktadır.

Saffetullah (temiz, saf kul) manasına gelen ismi ile bilinen Peygamber’in soyundan da çok sayıda peygamber dünyaya gelmiştir. Yusuf, Musa, Harun,Davud, Süleyman, Zekerriyya Peygamber de Hz. Yakup (a.s)’ın zürriyetindendirler. Kur’an-ı Kerimde kıssası anlatılırken Yusuf peygamber ile birlikte zikredilmektedir.

On iki oğlu arasında en çok sevdiği oğlu olan Yusuf ve kardeşlerinin kıssasının geçtiği Yusuf suresinde, Hz. Yakup (a.s)’un çektiği evlat hasreti, oğullarına olan nasihati ve daha sonra oğullarının tevbesine yer verilmiştir.

Yakup peygamberin kıssasına bakıldığında aslında ibret alınacak çok hadise vardır. Kur’an-ı Kerimde de bahsi geçen peygamberin hayatı anlatıldığında surenin en başlarındaki ayetlerden birinde “And olsun ki; Yusuf ve kardeşlerinin kıssasında çok ibretler vardı” diye söz edilmektedir. Yine Yakup (a.s) ilgili rivayetlerde vasiyeti üzerine Filistin’de bulunan Halil-u Rahman türbesinde bulunan İshak peygamberin yanına defnedilmiştir.

Hz.Yakub`un Mucizeleri

  • Duasiyla istedigi koyunun karnindan dört kuzu dogurtmus.
  • Sesi sürekli olup, üç konaklik yerden bile duyulurmus.
  • Düsman askerine bagirdigi zaman korkularindan kaçarlarmis.
  • Hz.Yakub`un duasiyla büyük ve küçük daglar yerlerinden kalkarlarmis.
  • Ken'an ahalisini imana davet ettigi vakit, oturduklari yerlerde bulunan daglik ve taslik yerlerin, bütün tepe ve taslarin toprak olmasini teklif etmisler, Hz.Yakub dua edince hersey toprak olmus.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.