‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz. Yunus Hayatı Kısaca Biyografisi

Yunus  (a.s) Musul yakınlarında bulunan Nineva (Ninova) halkına peygamber olarak gönderilen, Kur’an-ı Kerimde adı geçen 25 peygamberden biridir. Babası Meta Salih kimselerdendir. Annesi ve babasının duası üzerine Allah (c.c)’ın kendilerine Yunus isminde bir evlat verildiği rivayet edilmektedir. Meta, oğlu Yunus dünyaya gelmeden önce vefat etmiştir. Çocukluğunda annesinin yanında yetişen Yunus peygamberin birçok olağanüstü olaylarına şahitlik eden annesi, ileride büyük bir insan olduğunu o zamanlarda anlamıştır. Hz. Yunus, 30 yaşına gelince kavmi Ninova halkına peygamber olarak emrolunmuştur. Balık da tutan peygamberin diğer adı da Zinnun (Sahib-i Hut) olarak da bilinmektedir.
Halkının putlara tapmaktan vazgeçmeleri doğrultusunda uyarılarda bulunan Yunus (a.s) halkının kendisine uymamasından sonra, kavmini terk etmiş, bir sandalla başka bir yere gitmeye karar vermiştir. Ancak sandal’ı bir balık tutmuş ve ilerlemesini engellemiştir. Bunun üzerine sandaldakiler aralarında kura çekerek Hz. Yunus (a.s)’u denize atmışlardır. Yunus (a.s)’u yutan balık, 40 gün karnında misafir ettikten sonra Hz. Yunus’un hatasını anlayıp tevbe etmesinden sonra balık onu sahili selamete bırakmıştır.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.