‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz. Zekeriya Hayatı Kısaca Biyografisi

İsrail oğullarında gönderilen Peygamberlerden biri de Zekeriya (a.s)’dır. Zekeriya peygamber, O zamanların Yahudilerinin de değer verdikleri Beyt-il Makdis’te insanların putları bırakarak Allah (c.c)’ın varlığına iman etmeleri yönünde tebliğde bulunan bir peygamberdir. Zekeriyya bin Âzan bin Müslim bin Sadun olup, soyu Süleyman aleyhisselama ulaştığı rivayet edilen Peygamber, dostu İmran’ın Kızı Elisa ile evlenmiştir. Elisa ile Hz. Meryem kardeştiler. Hz. Zekeriya (a.s)’ın hayatında yer verilen Hz. Meryem Hz. İsa (a.s)’ın annesidir.
İnsanları Allah’a kulluk etmekle mükellef olan Zekeriya (a.s) uzun süre halkın sapkınlıklarından vazgeçerek Allah’ın birliğine iman etmeleri için çaba gösteren bir peygamberdir. Hz. Meryem kıssasında da çokça ismi zikredilen peygamber 120 yaşlarına gelmesine rağmen soyunu sürdürecek bir evladının olmamasından yakınmaktaydı. Bunun üzerine dua eden Zekeriya (a.s)’ya o yaşında Yahya adında bir oğul müjdelenmiştir. Zekeriya peygamberin hayatından kesitler, Meryem suresinde geçmektedir. Hz. İsa (a.s)’nın doğumundan sonra İsrail oğullarının Hz. Zekeriya’ya karşı besledikleri kinlerinden dolayı rahatsız etmeye başlamışlar ve sonunda Allah’ın peygamberini şehit etmişlerdir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.