‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

I.Bayezid Hayatı Kısaca Biyografisi

I. Bayezid Hayatı {featured}

I. Bayezid Hayatı,Dönemi ve Önemli Olayları

I. Bayezid 1360 yılında Edirne’de dünyaya gelmiştir. Murad Hüdavendigar olarak da anılan I. Murad’ın ve Gülçiçek Hatun’un çocuğudur. I. Bayezid beyaz tenli, yuvarlak yüzlü, ela gözlü, kumral saçlı bir yapıdadır. Yıldırım Bayezid olarak da anılan I. Bayezid “Yıldırım” lakabını savaşlarda göstermiş olduğu cesaretlerden ve hızlı hareket edip, kararlarını hızlı vermesinden dolayı almıştır.

Çocukluğunu kardeşleriyle birlikte Bursa’da geçirmiş olan I. Bayezid, burada bulunduğu süre boyunca dönemin âlimlerinden oldukça iyi bir eğitim almıştır. Kütahya Sancağında vali olarak babası tarafından görevlendirilen I. Bayezid, 1389 yılında ise babasının isteği üzerine tahta geçmiştir. Tahta geçtiğinde 29 yaşında olan I. Bayezid, yaşadığı dönemde Sırbistan’ın başında bulunan Stefan Lazareviç’in kız kardeşi olan Maria ile evlendi.

Bu evlilik Osmanlı ile Sırbistan arasındaki bağları güçlendirdi. Ankara Savaşı’nda Timur’a yenik düşen I. Bayezid Timur’un askerleri tarafından esir alınmıştır. I. Bayezid, Esir hayatı yaşadığı 7 ay 12 gün sonunda hayatını kaybetmiştir. I. Bayezid’in ölümü Osmanlı Devleti için Fetret Devri’nin başlamasına sebep olmuştur.

ÖNEMLİ OLAYLAR:
1) Niğbolu Savaşı(1396),2) Anadolu'da Türk Birliğinin Sağlanması,3) İstanbul Kuşatmaları,4) Ankara Savaşı (1402)
5)Fetret Devri

Yıldırım Bayezid dönemi olayları

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.