‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

I. Mahmud Hayatı Kısaca Biyografisi

2 Ağustos 1696 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen I. Mahmud, Sultan II. Mustafa’nın ve Saliha Valide Sultan’ın çocuğudur. Özellikle büyük annesi I. Mahmud’un çocukluğundan itibaren en yakınındaki kişi oldu ve onunla ilgilendi. I. Mahmud aynı zamanda padişah kardeşlerinin öldürülmesi geleneğinin ortadan kalktığı bir dönemde dünyaya gelmiştir.
Abisinin tahtta bulunduğu süre boyunca, sekiz yaşından itibaren hapis hayatı yaşamıştır. Gününü sarayda bir odada geçirmekte olan I. Mahmud vaktini boşa harcamamış ve otuz beş yaşına gelene kadar dönemin çeşitli hocalarından eğitimler almıştır. Tarih, edebiyat ve şiirler uğraşan I. Mahmud aynı zamanda çok zeki ve bilgili bir padişahtı. 1 Ekim 1730 tarihinde tahta otuz beş yaşındayken çıkan I. Mahmud, tahta çıkmasının hemen ardından dönemin büyük şahsiyetlerini göreve davet etti. Zeki, sabırlı, merhametli ve dikkatli olan I. Mahmud, kendi zevk ve arzularının peşinden gitmedi ve halkın saadeti için büyük çalışmalar yaptı. 13 Aralık 1754 tarihinde hayatını kaybeden I. Mahmud yerini Sultan III. Osman’a bırakmıştır.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.