‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

I. Mehmet Hayatı Kısaca Biyografisi

Gerçek adı Çelebi Mehmed olan I. Mehmed, 1389 yılında Edirne’de dünyaya gelmiştir. Osmanlı Devleti’nin dördüncü hükümdarı olan I. Bayezid’in ve Devlet Hatun’un oğludur. Orta boylu, kırmızı yanaklı, yuvarlak yüzlü, beyaz tenli ve geniş göğüslü olan I. Mehmed, kuvvetli ve yapılı bir vücuda sahipti.
Cesur, hızlı ve hareketli olan I. Mehmed, iyi bir güreşçi olurken aynı zamanda da kuvvetli yay kirişlerini bile zorlanmadan çekebilirdi. Padişahlık dönemi boyunca yirmi dört tane savaşa bizzat kendisi de katılan I. Mehmed bu savaşlarda farklı bölgelerinden kırkı geçkin yara almıştır. Adaletli bir hükümdar olan I. Mehmed Müslümanlar ile Hristiyanları aynı kefeye koyar ve hiçbir zaman dini sebeplerden ötürü ayrıcalık yapmazdı.
Amasya sancakbeyliğinde devlet işlerini ve yönetimini öğrenen I. Mehmed, hükümdar olmasının ardından Fetret Devri’nde dağılan toprak bütünlüğünü toplaması sebebiyle Osmanlı Devleti’nin ikinci kurucusu olarak da tanınmaktadır. 26 Mayıs 1421 tarihinde Edirne’de hayatını kaybeden Sultan Çelebi Mehmed‘in ölüm haberi saklanmış ve bu sebeple de ölüm haberi saklanan ilk hükümdar olarak tarihe geçmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.