‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

I. Murat Hayatı Kısaca Biyografisi

1326 yılında Bursa’da doğan I. Murad, Osmanlı Devleti’nin ikinci hükümdarı olan Orhan Gazi’nin ve dönemin Yarhisar tekfurunun kızı olan Holofira, sonraki adıyla Nilüfer Hatun’un çocuğudur. I. Murad’ın uzun boylu, yuvarlak yüzlü ve büyük burunlu yapıda olduğu bilinmektedir. Ayrıca vücudunun kaslı ve kalıplı bir yapıda olduğu da bilinmektedir.
I. Murad sade giyinmeyi sever ve aşağı tarafı kırmızı olan beyaz bir kıyafeti sık sık giyerdi. Annesi Nilüfer Hatun’dan aldığı kısa eğitimin ardından daha iyi bir eğitim alabilmek için Bursa’ya giden I. Murad, burada medrese eğitimi aldı. I. Murad, alçak gönüllü, iyimser ve nazik bir kişilik taşırken aynı zamanda âlim kişiliklere ve sanatkârlara karşı daima saygılı davranırdı. Fakirlere ve muhtaç durumda olanlara yardım eder, onların ihtiyaçlarını giderirdi.
Oldukça akıllı bir devlet adamı olan I. Murad aynı zamanda iyi bir askerdi. Yapacağı işlerde planlı ve düzenli çalışması neticesinde nadiren hata yapardı. Fethettiği bölgelerde bulunan farklı dini inanışlara sahip olan kişilerin dini özgürlüklerine karışmaz ve onlara dini bir baskı kurmazdı. 1389 yılında Birinci Kosova Savaşı’nın zaferinin ardından savaş alanını gezmekte olan I. Murad bir sırp milliyetçisi tarafından hançerlenerek öldürüldü.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.