‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

I.Mustafa Hayatı Kısaca Biyografisi

I.Mustafa Fotoğrafı

          1592 tarihinde Manisa’da dünyaya gelen I. Mustafa, Sultan III. Mehmed’in ve Handan Sultan’ın çocuğudur. Seyrek sakallara, sarışın bir tene, iri gözlere ve güzel bir yüze sahip olan I. Mustafa, çabuk sinirlenebilen ve bazen bu sebeple yanlış kararlara başvurmuş bir padişahtır.  Padişahlık tahtını abisinden devralan I. Mustafa, abisinin hüküm sürdüğü 14 yıl boyunca sarayda bir odada hapis hatayı yaşadı.
           Bunun sebebi ise şehzadeler arasında çıkabilecek kavgaların ve padişahın kararlarını etkileyerek söz sahibi olabileceğinden dolayı bu gerekli görülmüştür. Tahta abisinin ardından çıkan I. Mustafa daha sonra ulemalar, askerler ve devlet adamlarının tepkisini toplamış ve dengesiz kararları sebebiyle tahttan indirilmesine karar verilmiştir. Tahttan indirilmesinin arından yerine geçen Genç        Osman’ın da tahttan indirilip öldürülmesinin arından 1622 yılında tekrar tahta çıkmıştır.
           Fakat akli dengesinin bozuk olduğuna kanaat getirilmesi sebebiyle bir buçuk yıl sonra tekrar tahttan indirilmiştir. Dini inancı oldukça yüksek olan I. Mustafa aynı zamanda oldukça cömert bir insandı ve ihtiyaç sahibi kimselere yardım etmeyi severdi. I. Mustafa, 20 Ocak 1639 tarihinde hayatını kaybetti.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.