‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

II. Bayezid Hayatı Kısaca Biyografisi

II. Bayezid Hayatı {featured}

II. Bayezid Hayatı

3 Aralık 1448 tarihinde dünyaya gelen Sultan II. Bayezid, Osmanlı Devleti’nde yükselme dönemini başlatan Fatih Sultan Mehmed’in ve Mükrime Hatun’un çocuğudur. Uzun boylu, ela gözlü, yuvarlak yüzlü, geniş göğüslü, kaslı ve heybetli bir vücuda sahip olan II. Bayezid, kuvvetli bir yapıdaydı.
II. Bayezid aynı zamanda cesur ve hırslı bir liderdi.

Güçlü ve kuvvetli olmasına rağmen alçak gönüllü, iyimser, dini değerlere saygılı ve hoşgörü sahibi bir hükümdardır.  Babası Fatih Sultan Mehmed eğitime çok önem veren birisi olması sebebiyle dönemin en büyük âlim zatlarından dini ve ilmi bilgiler edinmiştir.

Amasya valiliğine Hadim Ali Paşa himayesinde henüz yedi yaşındayken eğitim görmek ve devlet işlerini öğrenmek için gönderildi.Amasya dönemin eğitim yuvası olarak da adlandırılabilecek bir kentti çünkü burada birçok âlim bulunmaktaydı. Cömert bir padişah olan II. Bayezid fakirlerin ihtiyaçlarını karşılar ve onlara yardım ederdi. Şairlerle sohbet etmeyi seven ve onların şiirlerini dinleyen II. Bayezid aynı zamanda Arapça ve Farsçayı akıcı bir biçimde bilmekteydi. II. Bayezid 26 Mayıs 1512 tarihinde vefat etti.

II. Bayezid Dönemi ve Önemli Olayları

İç olaylar:
1) Cem Sultan olayı
2) Şehzadeler sorunu
Dış Olaylar:
1) Osmanlı-Memluk savaşı
2) Osmanlı –Venedik Savaşı
3) Osmanlı-İran ilişkilerinin başlaması

Cem Sultan Olayı (1481- 1495)

Fatih’in ani ölümü üzerine II. Beyazıt yeniçerilerin ve devşirme devlet adamlarının desteğini alarak istanbul’da padişah ilan edildi. Şehzade Cem, Beyazıt’ın padişahlığına itiraz etti. Devleti ikiye bölerek yönetme teklifi reddedilince Bursa’ya gelerek padişahlığını ilan etti. II Beyazıt’ın ordusuna yenilince Memlûk Devleti’ne sığındı. Rumeli’ye geçmek için Rodos Şövalyeleri ile anlaşan şehzade Cem, Rodos şövalyeleri tarafından tutsak edildi. Bunda sonra Cem, önce Papa’nın, daha sonra da Fransız Kralı VIII. Şarl’ın tutsağı oldu. Cem Sultan’ın 1495’te ölümü nedeniyle Avrupalılar yeni bir Haçlı ordusu oluşturamadılar.

Osmanlı Memlük Savaşı

osmanlı memlük savaşı

Yorum Gönder

  1. elinize sağlık güzel bir anlatım olmuş. ben de kendi bloğuma kaynak bakıyordum anlatım tarzınız çok güzel.

    YanıtlaSil

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.