‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

II. Mustafa Hayatı Kısaca Biyografisi

II. Mustafa Hayatı {featured}

II. Mustafa Hayatı

6 Şubat 1664 tarihinde İstanbul’da doğan II. Mustafa, Emetullah Rabia Gülnuş Sultan’ın ve Sultan IV. Mehmed’in çocuğudur.  II. Mustafa iyi bir şehzade eğitimi alarak büyümüştür. Dönemin çeşitli hocalarından almış olduğu ilmi derslerin yanında ailesi de II. Mustafa ile ilgilenmiştir. Bu sebeple ilmi bilgilerinin oldukça kuvvetli olduğu bilinmektedir.

Sultan II. Ahmed’in 1695 yılında vefat etmesinin ardından hükümdarlık tahtına geçen II. Mustafa, dini değerlere saygılı ve bağlı bir padişahtır. Padişahlık tahtına çıkmasından henüz üç gün geçmesinin ardından hatt-ı hümâyûn adında bir yazı yayınladı. Bu yazıda padişah olduğu dönemde yapacağı işleri ve devleti bekleyen yeni kanunları yazmıştır. Yazının önemli kısımlarından birisi “zevk, sefa ve rahatı kendimize haram eylemişiz” bölümüdür.

II. Mustafa, vatansever, halkı için büyük fedakârlık yapmaya hazır, seferlere bizzat kendisi katılarak ordusunu iyi komuta edebilen bir hükümdardır. Devlet işleriyle ilgili olan II. Mustafa aynı zamanda dinin en iyi şekilde devam ettirilmesi için bazı adımlar atmıştır. II. Mustafa 1703 yılında hayatını kaybetmiş ve yerini III. Ahmed’e bırakmıştır.

II. Mustafa Hayatı

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.