‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

II. Süleyman Hayatı Kısaca Biyografisi

15 Nisan 1642 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen II. Süleyman, Birinci İbrahim’in ve Saliha Dilaşub Sultan’ın çocuğudur. Orta boylu, şişman ve kır sakallı fiziğe sahip olan II. Süleyman, özellikle annesi tarafından özenle yetiştirilmiştir. Annesi Saliha Dilaşub Sultan dindar, akıllı bir kadın olmakla birlikte oğluna gerektiğinde hocalar tutarak ders almasını sağlamış gerekse de kendi bildiği konularda kendisi dersler vermiştir.
II. Süleyman ömrünün büyük bir kısmını abisinin tahta geçmesi sebebiyle sarayda bir odada hapis hayatı yaşayarak geçirmiştir. Daha sonraları abisinin çeşitli entrikalarla ve oyunlarla tahtan indirilmesinin ardından ailenin ikinci erkek çocuğu olarak tahta geçti. Nazik, kibar, iyi niyetli ve vatansever bir hükümdar olan II. Süleyman, yaşadığı dönemde bazı zorba kişilikleri ayaklanması üzerine gerekli adımları atarak döneminde asayişi sağlamayı başarmıştır.
 II. Süleyman’ın tahtta kaldığı süre sadece 4 yıl olması sebebiyle fazla icraat gerçekleştirememiştir. Hükümdarlık sürecinde de iki yılını ağır durumda olan hastalığıyla mücadele etmekle geçirmiştir. II. Süleyman, 22 Haziran 1691 tarihinde hastalığına daha fazla dayanamadığından dolayı hayatını kaybetti.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.