‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

III. Ahmed Hayatı Kısaca Biyografisi

30 Aralık 1673 tarihinde dünyaya gelen III. Ahmed, Emetullah Rabia Gülnuş Sultan’ın ve Sultan IV. Mehmed’in çocuğudur. Uzun boylu, kara gözlü ve esmer tenli olan III. Ahmed, oldukça zeki ve akıllı bir padişahtı. III. Ahmed’in tahsil durumu da oldukça iyi derecededir.  Dönemin büyük âlim ve hocalarından dersler alan III. Ahmed’in eğitimi ve terbiyesi ileri düzeydedir.
Otuz yaşındayken 22 Ağustos 1703 tarihinde abisinin ölümü üzerine tahta geçmiştir. Hattat ve şair olan edebiyatla ilgilenen III. Ahmed, Lâle Devri boyunca padişahlık yapmıştır. III. Ahmed yeniliklere açık bir padişah olmakla birlikte matbaayı getirebilmek için yoğun çaba harcamıştır. Çorlulu Ali Paşa’dan akıl alan ve ona bazı devlet işleri konusunda danışmakta olan III. Ahmed padişahlığının ilk dönemlerinde yeniçerileri düzene sokmakla uğraştı.
Rusyanın sıcak denizlere inmek istemesi sebebiyle Rusya ile ilişkiler bu dönemde bozuldu. III. Ahmed tahta geçmeden önceki dönemde şehzadelerin öldürülmesi geleneği ortadan kaldığından dolayı ilim ve edebiyat konularında bolca araştırma fırsatı bulmuştur. III. Ahmed, 1 Ekim 1730 tarihinde çıkan Patrona Halil isyanı ile birlikte padişahlıktan çekilmiştir.

Yorum Gönder

 1. her istedigimiz tarihle ilgili bulacakmıyız yakında

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimizden geldiğince çok içerik üretmeye çalışıyoruz. Yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
  2. Varsa eklenmesini istediğiniz bir konu lütfen paylaşınız ekleyelim

   Sil

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.