‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

III. Mustafa Hayatı Kısaca Biyografisi

28 Ocak 1717 tarihinde İstanbul’da doğan III. Mustafa, III. Ahmed’in v e Mihrişah Sultan’ın çocuğudur. Yassı burunlu, siyah sakallı, orta boylu, iri gözlü bir fiziğe sahip olmakla birlikte, kuvvetli ve cüsseli bir vücudu vardı. İslam ve Osmanlı tarihleri hakkında araştırmalar yapan III. Mustafa iyi bir eğitim görmüştür. III. Mustafa aynı zamanda Astroloji ile de ilgilenmiştir.
Cömert, yardımsever, dindar, çalışkan ve tutumlu bir insan olan III. Mustafa, yaşadığı dönemde İstanbul’da meydana gelen büyük bir deprem sonrasında evleri ve malları zarar gören kişilere bizzat kendi kesesinden yardımlarda bulunmuştur. Rüşvet ve kibirden hoşlanmayan III. Mustafa, oldukça alçak gönüllü bir padişahtı.  Rusya’nın devlete saldıracağı fikrinde olan III. Mustafa, herhangi bir saldırıya karşı devlette büyük önlemler aldı. Savaş hazırlıklarında da dâhil olmak üzere Rus Savaşı’nda yanında bulunacak yetenekli ve bilgili kişiler bulamayan III. Mustafa üzüntüden dolayı hastalanmış ve hayatını 21 Ocak 1774 tarihinde kaybetmiştir. Orduda da büyük değişiklikler ve yenilikler yapan III. Mustafa, eğitim şartını tüm askerler için geçerli kılmıştır.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.