‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

IV. Murat Hayatı Kısaca Biyografisi

IV. Murat kimdir {featured}

IV. Murat Dönemi

26 Temmuz 1612 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Sultan IV. Murad, I. Ahmed’in ve Mahpeyker Kösem Sultan’ın çocuğudur. Uzun boya, cüsseli ve kuvvetli bir vücuda, yuvarlak yüze sahip heybetli bir padişahı. IV. Murad Osmanlı padişahlarının en güçlüleri arasında yerini alırken aynı zamanda cesur, atılgan, korkusuz ve enerjik bir padişahtı.

Arapça ve batı dilleri arasından birçoğunu bilmekte olan IV. Murad aynı zamanda iyi bir askerdi. İyi cirit ve ok atardı. Gece hayatı, içki, tütün gibi zararlı maddelerin kullanımı gibi konularda ciddi sınırlar koyan IV. Murad aynı zamanda geceleri sokağa çıkma yasağı ilan ederek eğlence mekanlarının önünü kesmiştir. Hezarfen Ahmed Çelebi’nin Galata Kulesi’nden Üsküdar’a kanat takarak uçması da IV. Murad zamanında gerçekleştirmiştir.

Halkın sorunlarını iyi takip eden, yanında bulunan sadrazamların hatalarında onlara büyük cezalar veren, ilk yıllarında annesinin etkisinde kalsa da daha sonraki yıllarda kadın egemenliğini ortadan kaldıran IV. Murad, iyi bir hükümdardı. On yedi yıl boyunca padişahlık tahtında bulunan IV. Murad içkiyi yasaklamasına rağmen kendisi aşırı içki tüketimden dolayı hayatı kaybetti.

Kısaca IV. Murat 

IV. Murat kimdir

Yorum Gönder

  1. IV. Murad içkiyi yasaklamasına rağmen kendisi aşırı içki tüketimden dolayı hayatı kaybetti.
    yillaronce olmuslerin hakinda nasil yalan soylrsiniz Allah bunun hesapini soracak .

    YanıtlaSil
  2. IV. Murad içkiyi yasaklamasına rağmen kendisi aşırı içki tüketimden dolayı hayatı kaybetti.
    yillaronce olmuslerin hakinda nasil yalan soylrsiniz Allah bunun hesapini soracak .

    YanıtlaSil

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.