‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Murat Çobanoğlu Hayatı Kısaca Biyografisi

Murat Çobanoğlu Hayatı Kısaca Biyografisi

Birçok ozan gibi şiir yazmaya ve saz çalmaya bir gece rüyasında bade içtiğini görmesinin ardından başlayan Murat Çobanoğlu, 1940 yılında dünyaya gelmiştir. 1966 yılından itibaren Konya aşıklar bayramına katılan Murat Çobanoğlu,  Artvin, Konya, Erzurum ve Mut şehirlerinde düzenlenen farklı yarışmalarda dereceye girmeyi başarmıştır.

Atışmaları oldukça başarılı olan Murat Çobanoğlu televizyon ve radyo programlarına çıkmış ve farklı konuları işlemiştir. Sadece yurtiçinde değil yurtdışında düzenlenen yarışma ve şenliklere de katılan Murat Çobanoğlu, kendine özgü ses tonuyla da beğenileri kazanmayı başarmıştır. Kendi türkülerini ve kendinden önce yazılmış türküleri de çok iyi bir şekilde seslendirerek halka duyuran Murat Çobanoğlu, halk edebiyatı şairleri arasında yerini almıştır.

Halk edebiyatı ve âşıklık konularıyla ilgili bilgi verici seminerler düzenleyen Murat Çobanoğlu bu konuları katıldığı radyo programlarında da dile getirmiştir. Türkiye’nin yanı sıra İran gibi bazı ülkelerde de konserler verdi. Çobanoğlu Halk Ozanları Kahvesi’ni açmış ve bölgede yaşayan âşıkları bir araya toplamayı ve yeni aşıklarında kendilerini geliştirecekleri bir mekan yapmayı başarmıştır.

Murat Çobanoğlu Hayatı Kısaca Maddeler Halinde;

  • Aşıklık geleneğinin canlılığını koruduğu Kars'ta dünyay gelmiştir.
  • Usta-Çırak ilişkisiyle yetişmemiştir.
  • Atışma ve türkü ustasıdır.
  • Radyo ve televizyon programına katılıp aşıklık geleneğini 20.yy. da taşımıştır.
  • Meşhur ''Kiziroğlu Mustafa'' türküsünü Türkiye'ye tanıtıp sevdiren aşıktır.
  • Kars Belediyesi her yıl 6-7-8 Mayıs tarihlerinde onun anısına Murat Çobanoğlu Aşıklar Bayramı düzenlemektedir.
  • Ali Kafkasyalı'nın hazırladığı Aşık Murat Çobanoğlu, Hayatı Sanatı Eserleri adlı bir kitap bulunmaktadır.
Murat Çobanoğlu Hayatı Kısaca Biyografisi
Murat Çobanoğlu

Murat Çobanoğlu, Murat Çobanoğlu kimdir kısaca, Murat Çobanoğlu hayatı kısaca, Murat Çobanoğlu eserleri, Murat Çobanoğlu edebi kişiliği

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.