‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Orhan Gazi Hayatı Kısaca Biyografisi

Orhan Gazi Hayatı {featured}

Orhan Gazi Hayatı ve Dönemi

Orhan Bey veya Orhan Gazi, Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci padişahıdir. 1326 ile 1359 yılları arasında beylik yapmıştır. Babası OsmanGazi'den 16.000 km² olarak aldığı devleti, oğlu I. Murad'a 95.000 km² olarak bırakmıştır.

1281 yılında dünyaya gelen Orhan Gazi, 600 yılı geçkin bir süre ayakta kalacak Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’in ve Mal Hatun’un çocuğudur. Orhan Gazi’nin sarı sakallarının, uzun boyunun ve mavi gözlerinin olduğu bilinmekteyken, alçak gönüllü ve nazik bir insan olduğu da görülmektedir.

Alçak gönüllü, fakir halkı seven ve yardım eden, dini değerleri yüksek olan ve adaletli bir kişiliğe sahip olan Orhan Gazi, özellikle iyi huylu olması ve telaşa kapılmaması sebebiyle halk tarafından sevilen bir padişahtır.  Halkın sorunlarını ve dertlerini dinlemek amacıyla padişahlık kimliğinin dışına çıkarak halka karışan Orhan Gazi bu sebeple halkın isteklerine önem verirdi.

1326 tarihinde Osmanlı Devleti’nin başına Osman Bey’in varisi olarak geçen Orhan Gazi, 1346 yılında ise dönemin Bizans imparatoru olan VI. Yoannis Kantakuzenos’us kızı Teodora ile evlendi. Orhan Gazi daha sonra Yarhisar tekfurunun kızı olan Holofira ile de ikinci evliliğini gerçekleştirdi. Beş tanesi erkek olan altı çocuğa sahip Orhan Gazi ölümünün ardından ikinci hanımından olma Murad Hüdavendigar’a tahtını bırakmıştır.

orhan gazi dönemi

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.