‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Orhan Seyfi Orhon Hayatı Kısaca Biyografisi

Orhan Seyfi Orhon Kimdir ve Eserleri Nelerdir?

23 Ekim 1890 tarihinde İstanbul’un Çengelköy ilçesinde dünyaya gelen Orhan Seyfi Orhon’un babasının Mehmed Emin Bey, annesinin ise Nimet Hanım olduğu bilinmektedir. Ortaöğretimini aldığı Beylerbeyi Rüşdiyesi’ni 1905 yılında tamamlayan Orhan Seyfi, lise eğitimi için gittiği Mercan İdadisi’ni de 1909 yılında tamamladı.

Lise yıllarındayken edebiyat öğretmeni olan Celal Sahir Bey’in tavsiyeleri ve yönlendirmeleri sonucunda edebiyata ilgisi artan ve çeşitli eserler vermeye başlayan Orhan Seyfi Orhon,  Abdülhak Hamid ve Tevfik Fikret izleri taşıyan şiirler yazdı. Aruz veznini kullanarak sade ve anlaşılır bir dille yazmış odluğu şiirleriyle beğeni kazanan Orhan Seyfi, Tıp eğitimi almak için Tıbbiyeye başladı fakat bir anestezi yapılırken fenalaşması sonucu bu işi yapamayacağını anlayarak hukuk eğitimi aldı.

Darülfünun Hukuk Mektebi’ne başlayarak hukuk eğitimini alan Orhan Seyfi, Kavanin Kaleminde memur olarak çalışmaya başladı. Tanıştığı yazarlardan etkilenerek Türkçülük akımını benimsedi ve şiirlerini bu doğrultuda şekillendirmeyi başardı. Mizahi anlatımıyla beğeni kazan Orhan Seyfi birçok dergide yazar olarak görev aldı. Orhan Seyfi Orhon, 22 Ağustos 1972 tarihinde vefat etti.

ESERLERİ

ŞİİR:Fırtına ve Kar (1919)Peri Kızı ile Çoban Hikayesi (1919)Gönülden Sesler (1922)O Beyaz Bir Kuştu (1941)Kervan (1946)İşte Sevdiğim Dünya (1965)

DÜZ YAZI:Fiskeler (1922)Asri Kerem (1942)Dün Bugün Yarın (1943)Kulaktan Kulağa (1943)Hicivler (1950)Gençlere Açık Mektup (1951)Düğün Gecesi (1957)


Orhan Seyfi Orhon bilgi {featured}

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.