‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Vasfi Mahir Kocatürk Hayatı Kısaca Biyografisi

1907 yılında Gümüşhane’de doğan Vasfi Mahir Kocatürk, Arif Efendi’nin çocuğudur. 1. Dünya Savaşı’na katılan babasını kaybeden Vasfi Mahir Kocatürk, ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etmiştir. İlköğretimini  İstanbul Koca Mustafa Paşa Numune Mektebi’nde alan Vasfi Mahir Kocatürk, okulunu tamamladıktan sonra lise eğitimi için 1921 yılında  Darüşşafaka’ya başlamıştır.
Darüşşafaka’da gördüğü eğitimi tamamladıktan sonra yüksek eğitimini almak için Mükliye’ye başlayan Vasfi Mahir, buradaki eğitimini de tamamlamasının ardından öğretmen olarak göreve başlamıştır. Ankara, Edirne, Kastamonu, Malatya ve Eskişehir gibi birçok şehirdeki liselerde Edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Vasfi Mahir, Malatya ve Eskişehir’de bulunduğu süreler içerisinde okul müdürü olarak da görev almıştır. İstanbul’a gelişinin ardından  Haydarpaşa Lisesi’nde öğretmen olarak çalışmış daha sonra da Darüşşafaka’da müdür olarak görev yapmıştır.
1948 yılında ise müfettiş olarak görev yapmaya başlamıştır. 1950 yılında Gümüşhane milletvekili seçilen Vasfi Mahir, ertesi seçimde kaybedince siyaseti bırakmıştır. Vatanseverlik ve kahramanlık duygularını taşıyan şiirlerini ve yazılarını yaşamı boyunca pek çok dergi ve gazetede yayınlayan Vasfi Mahir Kocatürk, 17 Temmuz 1961 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.