‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Yahya Kemal Beyatlı Hayatı Kısaca Biyografisi

Yahya Kemal Beyatlı Hayatı {featured}

Yahya Kemal Beyatlı Hayatı

1884 yılında Üsküp’te doğan Yahya Kemal Beyatlı, bu dönemde Üsküp Belediye Başkanlığı görevinde bulunana İbrahim Naci Bey’in oğludur. Gerçek isminin Ahmed Agâh olduğu bilinmekte olduğu gibi, öğrenim hayatına Üsküp’te başlamış ve daha sonra 1897 yılında Selanik’e göç etmişlerdir. Annesini küçük yaşlardayken verem hastalığından dolayı kaybetmiştir.

Babası yeni bir kadınla evlenmesi üzerine Yahya Kemal Beyatlı Selanik’ten ayrılarak Üsküp’e gitmiştir fakat kısa bir süre sonra tekrar Selanik’e gitmiştir. Selanik’te bir süre yaşadıktan sonra eğitimini tamamlamak üzere İstanbul’a gelen Yahya Kemal Beyatlı, Vefa Lisesi’ne kayıt yaptırdı. Lise okuduğu sıralarda edebiyata duyduğu ilgiyle birlikte çeşitli dergilerde yazarlık yapmaya başladı. Fransız edebiyatına duyduğu etki ve İstanbul’daki düşünce engelleri sebebiyle Paris’e gitmiştir ve kısa bir süre sonra 1912 yılında tekrar İstanbul’a gelmiştir.

İstanbul’a dönüşünün ardından birçok ünlü kişilikle birleşerek Dergâh adındaki dergiyi kurmuştur. Bu dergi üzerinde yazdığı yazılarda sürmekte olan Milli mücadeleye destek vermiştir. Politikayla da ilgilenen Yahya Kemal Beyatlı, elçilik ve 4 dönem süren milletvekilliği görevlerini de yerine getirmiştir. Yahya Kemal Beyatlı, 1 Kasım 1958 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Yahya Kemal Beyatlı'nın ve Şiirlerinin Özellikleri
Yahya Kemal Beyatlı Şiirleri ve Yazıları

Şiirleri :
1961- Kendi Gök Kubbemiz
1962- Eski Şiirin Rüzgarıyla
1963- Rubailer ve Hayyam Rubailerini Türkçe Söyleyiş
1976- Bitmemiş Şiirler
Yazıları:
1964- Aziz İstanbul
1966- Eğil Dağlar
1968- Siyasi ve Edebi Portreler
1971- Edebiyata Dair
1973- Çocukluğum Gençliğim Siyasi ve Edebi Hatıralarım
1975- Tarih Musahabeleri


1977- Mektuplar- Makaleler


En İlginç ve Yararlı Bilgilerin Yer Aldığı, Videolarını Profesyonelce Hazırladığımız Youtube Kanalımıza Abone Oldunuz mu? İzleyin, Farkı Görün!


Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.