‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Abdülaziz Hayatı Kısaca Biyografisi

8 Şubat 1830 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Sultan Abdülaziz, Sultan II. Mahmud’un ve Pertevniyal Valide Sultan’ın çocuğudur. Ela gözlü, kumral tenli, top sakallı ve sert bakışlı bir yapıya sahip olan Abdülaziz, 25 Haziran 1861 tarihinde abisi Sultan Abdülmecid’in vefatının ardından tahta geçen isim olmuştur.
31 yaşındayken tahta geçen Abdülaziz hüküm sürdüğü dönemlerde yapmış olduğu pek çok gereksiz harcamadan dolayı müsrif birisi olarak bilinmiş ve israf konusunda duyarlı olmadığı düşünülmüştür. Abdülaziz buna rağmen üzerine giydiği kıyafetleri sade ve gösterişsiz seçer, sarayda dolaşırken terlikleri ile entarisini giyerek dolaşırdı. Babasını küçük yaşlardayken kaybetmesine rağmen abisi Abdülmecid’in ilgi ve alakası sayesinde iyi bir eğitim almayı başarmıştır.
Abisinin hüküm sürdüğü şehzadelik yıllarında da olaylara karışmayarak rahat bir yaşam sürmüştür. Şiir ve müziğe ilgili olan Abdülaziz’in aynı zamanda kendine ait besteleri de vardı. İyi derecede Fransızca bilmekte olan Abdülaziz resim yapma konusunda oldukça yetenekliydi. Ok atmayı, avlanmayı ve güreşmeyi çok seven Abdülaziz, güçlü ve kuvvetli bir yapıya sahipti.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.