‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Sultan Abdülmecid Han Hayatı Kısaca Biyografisi


            Abdülmecid, 25 Nisan 1823 tarihinde, Bezm-i Âlem Valide Sultan’ın ve II. Mahmud’un çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babasının isteğine ve arzularına göre bir eğitim alan Abdülmecid bu sebeple babası II. Mahmud’da olduğu gibi batı uygarlıklarına karşı bir hayranlık besliyordu. Abdülmecid henüz 17 yaşındayken babası II. Mahmud’un vefat etmesi üzerine tahta geçmiştir.
            Avrupa’da yaşanmakta olan hayat biçimini Osmanlı Devleti’ne yaymayı ve daha çağdaş bir toplum haline getirmeyi planlayan Abdülmecid bu doğrultuda adımlar attı. Babası ölüm döşeğindeyken devlette yaşanan bazı sorunlar git gide büyüdü ve Avrupalı devletlerin bu olaylara karışması sebebiyle bir Avrupa meselesi oluşmuş oldu. Abdülmecid böyle sıkıntılı bir dönemde tahta geçmiştir ve Avrupa devletlerin bizim yanımızda yer almasıyla birlikte Londra Sözleşmesi 1840 tarihinde imzalanmıştır.
            Böylece Mısır artık Osmanlı Devleti’ne vergi ödeyecek ve birçok şehir Osmanlı Devleti’ne bırakılacaktı. 1841 yılında yapılan bir antlaşma sonucunda ise boğazlar üzerindeki söz hakkımıza kısıtlamalar gelecektir. Abdülmecid 25 Haziran 1861 tarihinde geçirdiği verem hastalığı sebebiyle İstanbul’da hayatını kaybetti.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.