‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Akşemsettin Hayatı Kısaca Biyografisi

Akşemsettin 1390 tarihinde Göynük’te dünyaya gelmiştir. Henüz küçük yaşlardan itibaren eğitime, sanata ve öğrenmeye meraklı olan Akşemsettin,  iyi bir medrese eğitim aldıktan sonra dönemin âlimleri arasında yerini almayı başarmıştır. Çalışma arzusu ve kararlılığı yüksek ve zeki birisi olan Akşemsettin hayatının büyük bölümünü dini kitaplar yazmaya ayırmış ayrıca bazı ilmi bilgilerin işlendiği eserlerde vermiştir.
 Medresede birçok öğrenci yetiştirerek aynı zamanda da tıp alanında birçok bilgi kazandırmıştır. Veli Hacı Bayram ile tanışmasının ardından asıl ününe sahip olmaya başlayan Akşemsettin bu süreden sonra tasavvufi konular üzerinde ağırlık göstermeye başlamıştır. Bu dönemde gösterdiği başarılar ve sunduğu eserlere şanı saraya kadar uzanan Akşemsettin daha sonra Fatih Sultan Mehmed’in hocalığına getirilmiş ve bir şehzadenin eğitimini üstlenmiştir.
 Sadece şehzadelik yıllarında değil İstanbul’un fethedilmesinde bile büyük rol oynayarak Fatih’in doğru kararlar almasında etkili olmuş ve ona her daim yardımcı olmuştur. Akşemsettin bu sebeple sadece iyi bir tasavvuf âlimi değil aynı zamanda iyi bir danışman olarak görev almıştır. Akşemsettin doğduğu yer olan Göynük’te 1498 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Yorum Gönder

  1. GERÇEKTEN ÇOK KISA :) :)) ;(( :-) =)) ;( ;-( :d :-d

    YanıtlaSil
  2. Çok teşekkürederim çok beğendim

    YanıtlaSil
  3. Oradan kısaki elimkırıldı yazarken 😭😭😭😭

    YanıtlaSil

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.