‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Ali Kuşçu Hayatı Kısaca Biyografisi

Ali Kuşçu Fotoğrafı

             Ali Kuşçu 1403 yılında Semerkant’ta dünyaya gelmiştir. Türk olduğu kabul edilmekte olan Ali Kuşçu’nun Fars asıllı olabileceğiyle ilgili bilgilerde bazı kaynaklarda yer almaktadır. Timur İmparatorluğunun astronomlarından Uluğ Bey’in kuşçuluğunu yapmakta olan ailesine kuşçu lakabı verilmesi sebebiyle adına Ali Kuşçu denilmiştir.
             Henüz küçük yaşlardan itibaren öğrenmeye ve eğiteme meraklı birisi olan Ali Kuşçu matematik ve astronomi alanlarında dersler aldı.  Bursalı Kadızâde Rûmî, Gıyâseddin Cemşîd ve Muînuddîn Kâşî gibi hocalar eşliğinde iyi bir eğitim alan Ali Kuşçu bu sayede ileride büyük bir astronom ve matematikçi olabileceğinin sinyallerini vermeye başlamıştır. Daha iyi eğitim şartları bulunan Kirman’a eğitim görmek için giden Ali Kuşçu burada önemli eserleri arasında bulunan Hall-ü Eşkâl-i Kamer ve Şerh-i Tecrîd kitaplarını kaleme aldı.
            Ailesinin kuşçuluğunu yaptığı Uluğ Bey’in yanına eğitimini tamamladıktan sonra rasathane müdürü olarak giden Ali Kuşçu çalışmalarını burada sürdürmeye başladı. Uzun Hasan’ın sözcülüğünü yapan ali Kuşçu daha sonra Fatih Sultan Mehmet’in isteğiyle İstanbul’a gitti. 16 Aralık 1474 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.