‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Atilla Hayatı Kısaca Biyografisi


Büyük Hun imparatoru Atilla 395 yılında doğmuş ve Hun devleti kurucularından Muncuk’un oğludur. 434 yılında kardeşi Bledu ile birlikte İmparatorluğun başına geçti. Bir süre sonra kardeşinin öldürülmesiyle Tuna kıyılarından Çin Seddi'ne kadar uzayan imparatorluğun tek hâkimi oldu. Avrupayı titreten bir cihangir olarak Dünya ya nam salmıştır.
Tıpkı Büyük İskender gibi bütün dünyaya hâkim olmak hırsı ile yaşayan Atilla, bu büyük emelini tamamen gerçekleştirememiştir. Ancak tarihin tanıdığı en ünlü cihangirlerden biri olmuştur. Gençliğini barış için rehin olarak Roma'da geçirmiş, bu yüzden Roma kültürünün karakterlerini incelemişti. Latince'yi de ana dili gibi öğrenmişti. Hükümdar olduktan sonra Romalılar hakkındaki bütün bu bilgilerini en iyi şekilde değerlendirmeyi başardı.
Batı Roma imparatorluğunu tamamen fetheden Atilla Doğu Roma imparatorluğu için bahaneler aramaya başlamış ve politik bir sebebi bahane ederek Doğu Roma’ya saldırmış ve ele geçirmiştir. Atilla yalnız büyük bir istilâcı ve yaman bir komutan değil, mükemmel bir hükümdardı. Tarih onu, milletine medenî bir düzen veren ve dünyada posta teşkilatını kuran ilk kişi olarak tanır.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.