‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Barbaros Hayrettin Paşa Hayatı Kısaca Biyografisi

1478 yılı civarlarında Midilli’de doğan Barbaros Hayrettin Paşa pek çok zaferlere imza atmış bir Osmanlı sipahisiydi. Asıl adı Hızır olduğu halde Barbaros ve Hayrettin isimleriyle tanınır. Asıl adı Hızır olduğu halde Barbaros ve Hayrettin lakaplarıyla tanınır. Batılılar havuç rengine çalan kırmızı sakalından dolayı, ağabeyi Oruç'a verdikleri "Barbaros’sa" adını daha sonra Hızır içinde kullandıklarından Barbaros diye tanınmış, Hayrettin lakabını ise kendisine Yavuz Sultan Selim takmıştır.
Cezayir'in fethedilmesinden sonra Oruç Reis, Cezayir'e Bey oldu. Barbaros Hayrettin Paşa, İshak ve Oruç Reis'ler şehit olunca Cezayir Beyliği'ne atandı. Beylerbeyi unvanını alan Barbaros Hayrettin Paşa, İstanbul'a gelip 1534 yılında Kaptan-ı Derya oldu.  Ömrü denizlerde geçtiği için pek çok dil bilen Barbaros Hayrettin Paşa bilgili ve cesur bir komutandı.
Barbaros Hayrettin Paşa zamanında Osmanlı denizciliği gücünün zirvesine ulaşmış, Kanuni Sultan Süleyman’ın kaptan-derya olarak atadığı Barbaros Hayrettin Paşa, tarihe Preveze Deniz Savaşı olarak geçen savaşın mutlak galibiyetini Osmanlı devletine kazandıran Kaptanı Derya olarak adını tarihe yazdırmıştı. Bu zafer Osmanlı Devleti’nin Akdeniz'deki egemenliğini pekiştirdi.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.