‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Celal Bayar Hayatı Kısaca Biyografisi

16 Mayıs 1883 tarihinde Bursa’da dünyaya gelen Celal Bayar’ın tam isminin Mahmud Celâleddin Bayar olduğu da bilinmektedir. İlköğretim ve ortaöğretim hayatını babasının yanında tamamlayan Celal Bayar çocukluğunu ve gençliğinin büyük bir bölümünü de dünyaya geldiği topraklarda yani Bursa’da geçirmiştir.
Gemlik mahkeme kalemi ve Reji İdaresi’nde eğitimini tamamlamasının ardından stajyer olarak çalışan Celal Bayar, Ziraat Bankası veznedarlığı görevinde de bulundu. 1903 yılında İnegöl’ün tanınmış kişilerinden olan, Refet Bey’in kızı  Reşide Bayar ile evlendi. Bu evlilikten üç çocuk sahibi oldu.1907 yılında İttihat ve Terakki partisinin çalışmalarına katılma kararı aldı ve 1908 yılında Bursa’da açılan şubede rehber olarak görev yaptı.
 1950 yılında yapılan seçimlerde Demokrat Parti’nin galip gelmesiyle birlikte cumhurbaşkanlığı koltuğuna geçmeye hak kazanan Celal Bayar bu sayede hükümetin ilk defa el değiştirmesini de gerçekleştirmiş oldu. 1954 ve 1957 yılında yapılan seçimlerden de iyi sonuçlar alarak cumhurbaşkanlığını devam ettiren Celal Bayar daha sonra 27 Mayıs 1960 yılında yapılan darbe ile makamından indirildi. Celal Bayar 22 Ağustos 1986 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.