‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Cemal Gürsel Hayatı Kısaca Biyografisi

Cemal Gürsel Hayatı Kısaca {featured}

Cemal Gürsel Kimdir Kısaca Hayatı 

10 Haziran 1895 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Cemal Gürsel, ailenin ikinci çocuğuydu. İlköğrenimine Ordu’da başlamış ve Erzincan’da tamamlamıştır. Ortaöğretimini tamamlamasının ardından  İstanbul Kuleli Askerî Lisesi’nde eğitim görmeye başlayan Cemal Gürsel, 16 Ekim 1914 tarihinde Birinci Dünya Savaşı sebebiyle 4. Sınıftayken okulu tamamlayamadan ayrılmak zorunda kalmış, 4. Kolordu Komutanlığı’nda subay olarak göreve başlamıştır.

1 Eylül 1922 tarihinde yüzbaşı rütbesine yükselen Cemal Gürsel askeri eğitimini Harp Okulu ve Harp Akademisine giderek tamamlamıştır. 27 Ocak 1927 yılında Melahat Hanım’la evlenmiştir. Türkiye’de çıkan bazı fikir ayrılıkları sebebiyle yapılan anayasa değişikliği gereğince yeni bir genel seçim yapıldı. Oluşturulan yeni TBMM’de de Cemal Gürsel Cumhurbaşkanlığı makamına getirildi. 25 Nisan 1962 yılında  Anayasa Mahkemesini ilk defa kuran Cumhurbaşkanı oldu.

Cemal Gürsel,  Celâl Bayar ve Genelkurmay Başkanı Gen. Rüştü Erdelhun’a verilen hapis cezalarına af çıkarttı ve serbest bırakılmalarını sağladı. Türkiye için önemli bir ilk niteliği taşıyan Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumunu kurarak bilimde yapılacak olan gelişmelere destek verdi. 14 Eylül 1966 tarihinde Ankara’da hayatını kaybetti.

Cemal Gürsel Hayatı Kısaca

Yorum Gönder

  1. 16 Ekim 1914'te 2. değil 1. Dünya Savaşı sebebiyle okulu bırakıyor sayın yazar. Sanırım dalgınlıkla oldu

    YanıtlaSil
  2. Yazılı Bilgi31 Ocak 2017 18:49

    Bilgi için teşekkürler. Düzeltme yapılmıştır.

    YanıtlaSil

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.