‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Cevdet Sunay Hayatı Kısaca Biyografisi

10 Şubat 1899 tarihinde Erzurum’da dünyaya gelmiştir. Birinci Dünya savaşının yaşandığı sıralarda 1907 yılında subay adayı olarak eğitim kampına katılan Cevdet Sunay, Filistin Cephesinde savaştı.1918 yılında ise Mısır’da İngiliz askerleri tarafından esir alındı, esir hayatının bitmesiyle birlikte Birinci Dünya Savaşı’ndaki askerlik vazifesine devam etti.
İlk olarak  Güney Cephesinde savaşa katılan Cevdet Sunay daha sonra Batı Cephesinde savaşa destek verdi. 1927 yılında Harp Okulunu 1930 Yılında ise Harp Akademisini tamamlayarak eğitimini başarıyla bitirdi. Genelkurmay II.Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerine kadar yükselen Cevdet Sunay daha sonra kendi isteği ile istifa etmiştir. 28 Mart 1966 tarihinde Cemal Gürsel rahatsızlığı sebebiyle görevden ayrılında TBMM tarafından beşinci cumhurbaşkanı unvanıyla göreve getirilmiştir.
Cevdet Sunay döneminde izlenen yol haritasıyla birlikte halk arasında çıkan sağcı solcu tartışmaları alevlenmiş pek çok kişi bu sebeple tutuklanmıştır. Cevdet Sunay  Süleyman Demirel, Nihat Erim ve Ferid Melen isimleriyle farklı dönemlerde hükümet kurdu. En fazla çalıştığı kişi olan Süleyman Demirel ile iyi bir siyasi birliktelik sürdürdü. 10 Şubat 1899 tarihinde hayatını kaybetti.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.