‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Enver Paşa Hayatı Kısaca Biyografisi

1880-1922 yılları arasında yaşamış olan Enver Paşa’nın Babası sıradan bir memurdu. 1908’in Hürriyet Kahramanı Binbaşı Enver Bey olarak tarihte tanınan 1908’de Genç Türkler İhtilali ile yıldızı parlayan Enver’in hızlı yükselişi 1913’te Yarbayken yine aynı senenin sonlarında Albaylığa, 19 gün sonra 1 Ocak 1914’te Paşalığa yükselmesi ile başlar. Kabineye Harbiye Nazırı olarak girer.
Enver Paşa’nın vatanseverliği ve bu topraklara olan bağlılığı gerçek olup, gençliği ve cesaretinin getirdiği kararlar alması da bazı kesimlerce hayal gücünün genişliği olarak değerlendirilmiştir.  Naciye Sultanla evlenip, saraya, Padişaha damat oluşu da bu safhaya rastlar. Enver Paşa kendini zirveye ulaştıran basamakları yine kendi elleriyle döşemiştir.
Hayallerini süsleyen İran, Hindistan, Turan ve Kafkasya’ya hakim olmak düşünceleri Enver Paşa’nın yanlış kararlar almasına yol açar. Bunlardan en acısı da kimseyi dinlemediği hava şartları, soğuk, karın şiddeti gibi uyarılarına kulak asmadan, taarruz emri vermesidir. III. Ordunun ölüm emridir bu. 90 000 kişilik ordudan 10 000 asker sağ kalabilmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.