‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Fahri Korutürk Hayatı Kısaca Biyografisi

13 Ağustos 1903 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Fahri Korutürk, annesini ufak yaşta kaybetmesinin ardından üvey annesi olan Nuriye Korutürk’ün himayesinde çocukluğunu geçirmiştir. 1916 yılında Bahriye Mektebine başlayan Fahri Korutürk daha sonra, 1923 yılında Deniz Harp Okulunu teğmen olarak bitirmiştir.
Hamidiye ve Yavuz gemilerinde iş hakkında tecrübe kazanan ve staj eğitimi gören Fahri Korutürk, 1931 yılında Deniz Harp Akademisi’ne girmiş ve 1933 yılında Kurmay Subay rütbesiyle tamamlamıştır. Roma ve Berlin ateşelerinde görev yapan Fahri Korutürk Montrö Boğazlar Konferansına 1936 yılında askeri uzman olarak katılmıştır. 17 Kasım 1957 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine başlayan Fahri Korutürk daha sonra 27 Mayıs 1960 yılında gerçekleşen darbe sonrasında emekliye ayrılmıştır. 1973 yılında üç partinin de desteğiyle birlikte TBMM’de 6. Cumhurbaşkanı seçilerek göreve gelmiştir.
Görev yaptığı dönemde Naim Talu, Bülent Ecevit, Sadi Irmak, Süleyman Demirel isimleriyle çalışan Fahri Korutürk aynı zamanda Kıbrıs Harekatının gerçekleşmesinde de etkili olmuştur. Fahri Korutürk 1980 yılında 7 yıllık görev süresini doldurması sebebiyle görevden ayrılmış ve 12 Ekim 1987 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.