‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Farabi Hayatı Kısaca Biyografisi

870 yılında Kazakistan’da dünyaya geldiği kesin olarak bilinmemekle, burada doğduğu tahmin edilmekte olan ünlü bir filozoftur. Matematik, botanik, tıp, musiki, felsefe ve mantık alanlarında birçok sayıda eser vermiş ve Farabi’nin vermiş olduğu bu eserler birçok devlette uzun yıllar boyunca ders kitabı olarak işlenmiştir.
Türk asıllı olduğu bilinmekte olan Farabi’nin asıl adının ise Ebu Nasır Muhammed İbn Türkan El Farabi olduğu bazı kaynaklardan günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Bağdat’ta yaşadığı dönemlerde Hristiyan bir filozof olan Ebu Bişr Metta Bin Yunus’dan felsefe alanında dersler alarak kendini geliştirmiştir. Birçok yabancı dili akıcı bir biçimde konuşacak derecede iyi bilen Farabi aynı zamanda Aristo ve Eflatun’un birçok eserini okumuş ve bunlardan dersler çıkartmıştır.
İlimleri  metafizik, matematik ve fiziki olmak üzere üç grupta inceleyen Farabi’nin bu metodu Avrupalı bilim insanları tarafından da kabul edilmiştir. Farabi aynı zamanda  ses olaylarıyla ilgili mantıklı bir açıklama yapabilmeyi başaran ilk kişidir. Tıp alanında da dönemin en büyük bilgilerinden olan Farabi Tıp alanında da pek çok eser vermiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.