‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

I. Abdülhamid Hayatı Kısaca Biyografisi

20 Mart 1725 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen I. Abdülhamid, Sultan III. Ahmed’in ve Rabia Şermi Sultan’ın çocuğudur. Annesinin küçük yaştan itibaren yoğun ilgisine maruz kalan I. Abdülhamid bu sebeple iyi bir eğitim aldı. Dönemin büyük hocalarından çeşitli konularda dersler aldı. Hat sanatıyla da uğraşmakta olan I. Abdülhamid’in merhametli, nazik ve terbiyeli olduğu, küçük yaşta iyi bir ahlak eğitimi aldığı bilinmektedir. Devlet işleriyle yakından ilgilenen ve vezirleriyle birçok konuda fikir paylaşımı yapan I. Abdülhamid, yanındaki vezirleri iyi seçmeye çalıştı. Halkın sevgisini kazanmayı halka karşı nazik ve ılımlı bir yaklaşım göstererek başaran I. Abdülhamid, eğitim ve askeri alanda gelişmeler sağlamak için bazı imar işlemleri gerçekleştirdi.
Sadrazamı I. Abdülhamid’in emriyle orduda fazla para alanları tespit etmekteyken bu işten zararlı çıkan kimseler sadrazam Halil Hamid Paşa’nın padişah emriyle öldürülmesine sebep olmuşlardır. Dindar bir kimse olan I. Abdülhamid halka duyduğu sevginin karşılığı olarak halktan “veli” lakabını da almıştır. 1789 yılında hayatını kaybeden I. Abdülhamid öldüğünde 64 yaşındaydı.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.