‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

İbni Sina Hayatı Kısaca Biyografisi

İbni Sina Hayatı Kısaca Biyografisi

980 yılının Ağustos ayında günümüzde Özbekistan sınırları içerisinde yer alan Buhara şehrinin yakınlarda bulunan Afşana bölgesinde dünyaya geldiği bilinmektedir. İbni Sina’nın babası Abdullah oldukça iyi bir bilim adamıydı bu sebeple İbni Sina’nın eğitimine önem vermiştir. Buhara’da bulunduğu yıllarda iyi bir eğitim alarak derslerde oldukça başarılı olmuştur.

Üstün zekâsı sayesindeyse henüz 10 yaşındayken öğrenim gördüğü Kuran-ı Kerim dersleri sonucunda Kuran-ı Kerim’i ezberleyerek hafız olma şerefini elde etmiştir. Tam isminin Ebu Ali el Hüseyin İbn’i Abdullah İbn’i Sina el Belhi olduğu bilinmekte olan İbni Sina 14 yaşına geldiğinde ise öğretmenlerini bazı konularda geçme derecesine gelmiştir. Özellikle Tıp alanında dönemin ve dünya tarihinin en büyük kişiliklerinden olan İbni Sina’nın eserleri uzun yıllar ders kitabı olarak okutulmuştur. 

İbni Sina Tıp alanında yoğun çalışmalar yapılmış olsa da Astronomi ve Matematik gibi diğer ilmi konularda da eserler vermiştir. İbni Sina 1037 yılında Hemedan’da yaşadığı sırada geçirmiş olduğu mide rahatsızlığı yüzünden hayatını kaybetmiştir. İbni Sina ölümünden sonra geride bıraktığı eserleriyle modern tıbbın günümüzdeki şeklini almasında etkili olan kişilerden birisidir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.