‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

II. Abdülhamid Hayatı Kısaca Biyografisi

21 Eylül 1842 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen II. Abdülhamid, Tir-i Müjgan Kadın Efendi’nin ve Sultan Abdülmecid’in çocuğudur. II. Abdülhamid henüz küçük yaşlardayken annesi hayatını kaybetti bu sebeple yetim kalan II. Abdülhamid’e üvey annesi baktı. II. Abdülhamid küçük yaşlardan itibaren zayıf bir bünyeye sahip olması sebebiyle çok hastalanırdı.
Çok hastalanmasından dolayı özel ilgi ve alaka ile yetiştirildi. Piyano çalmayı öğrenen II. Abdülhamid aynı zamanda musiki eğitimi de aldı. Evlenmesinin ardından vaktinin büyük bölümünü ailesine ve çocuklarına ayırmaya başlayan II. Abdülhamid yıkılmak üzere olan Osmanlı Devleti’nin 33 yıl daha ayakta durabilmesini sağlamıştır. Cömert, dürüst ve iyiliksever bir insan olan II. Abdülhamid Osmanlı devletinin hazinesinde para kalmadığı söylenince kendi mirasını feda etmiş ve bunu devletten tekrar almamıştır.
Marangozluk mesleğini boş vakitlerinde icra eder ortaya çıkan ürünleri sattırır, bunların parasını da fakirlere dağıttırırdı. Eğitim ve kültüre önem veren II. Abdülhamid bu konuda çeşitli yapıtlar ve binalar yaptırmıştır. II. Abdülhamid yaptığı yeniliklerden birçoğunu kendi parasıyla yaptırmıştır.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.