‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

II. Mahmud Hayatı Kısaca Biyografisi

20 Temmuz 1785 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen II. Mahmud, Sultan I. Abdülhamid’in ve Nakşidil Valide Sultan’ın çocuğudur. Orta boylu, güzel yüzlü, beyaz sakallı ve geniş omuzlu olan II. Mahmud, Osmanlı padişahlarının çoğunluğu gibi iyi bir eğitim almıştır. Alemdar Mustafa Olayı sırasında göstermiş olduğu büyük başarılar neticesinde hanedan ve ordu mensuplarının beğenisi kazanmayı da başaran II. Mahmud 28 Temmuz 1808 tarihinde padişah olmuştur.
 Adli unvanına sahip olan II. Mahmud hukuk alanında önemli gelişmeler sağlaması ve yeni kanunlar çıkartarak adalete önem vermesi sebebiyle bu unvanı almıştır. Henüz küçük yaşlardan itibaren iyi bir eğitim alan, dönemin önemli şahsiyetlerinden farklı konularda özel dersler alarak yetişen II. Mahmud, padişahlığı döneminde de edebiyat ile ilgilenmiştir.
Şiirleri ve bilimsel konuları seven II. Mahmud, halkın sorunlarını onların ağzından dinlemeyi tercih etmiş ve bazen onların arasına karışmıştır. Halkın sorunlarıyla yakından ilgilenmiş olan II. Mahmud, yenileşme hareketlerini benimsedi ve Osmanlı’yı çağdaş bir uygarlık haline getirme uğrana hizmetlerde bulundu. II. Mahmud, 1 Temmuz 1839  tarihinde 54 yaşındayken hayatını kaybetti.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.