‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

İsmet İnönü Hayatı Kısaca Biyografisi

24 Eylül 1884 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen İsmet İnönü, dönemin tanınmış Kürt ailelerinden olan Kürümoğulları’nın fertlerinden birisidir. İlköğretimine Sivas’ta başlayan İsmet İnönü daha sonra ortaöğretimini de Sivas’ta gerçekleştirmiştir. Sivas’ta bir yıl Mülkiye İdadisi’nde eğitim gören İsmet İnönü daha sonradan buradan ayrılarak, 1897 yılında Mühendishane İdadisi’nde İstanbul’da eğitim görmeye başladı.
 14 Şubat 1901 yılında başladığı Mühendishane-i Berr-i Hümâyun’ndaki eğitimini 1 Eylül 1903 yılında topçu teğmeni rütbesiyle tamamladı. İyi bir asker ve komutan olan İsmet İnönü aynı zamanda iyi bir siyasetçiydi ve  Mudanya Mütarekesi’ne Türk ulusunu temsilen katıldı.  Sevr Antlaşması’nı ve Lozan Antlaşması’nı imzaladı. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte ilk hükümet olan Halk Fırkası’nın genel başkanı ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün yardımcılığı görevinde bulundu.
11 Kasım 1938 tarihinde Atatürk’ün hayatını kaybetmesi üzerine cumhurbaşkanlığı makamına TBMM tarafından seçildi. 12 Mart 1971 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen darbe teşebbüsünden sonra parti içerisinde çıkan çatışmalar soncunda genel başkanlık makamından ayrıldı. 25 Aralık 1979 tarihinde Ankara’dayken hayatını kaybetti.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.