‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Kenan Evren Hayatı Kısaca Biyografisi

17 Temmuz 1917 tarihinde dünyaya gelen Ahmet Kenan Evren, ilköğretim hayatına Alaşehir’de başladı. İlköğretimini tamamlamasının ardından ortaöğretimini Manisa’da daha sonra da liseyi İstanbul’da bulunan Maltepe Askeri Lisesi’nde okumuştur. Yükseköğrenimi de 1938 yılında Kara Harp Okulu’nda tamamlayarak topçu asteğmen olarak mezun olmuştur.
1942 yılının Ağustos ayında üsteğmenliğe yükselen Kenan Evren, 1946 yılında Kara Harp Akademisi’nde öğrenim görmeye başladı. Eğitimini 1949 yılında tamamlayan Kenan Evren, kurmay yüzbaşı olarak okuldan mezun oldu. 1958 yılında gerçekleştirilen Kore Savaşının ardından orada kalmış ve Türk Ordusunun başında  harekât ve eğitim şube müdürü ve kurmay başkanı olarak görev yapmıştır. 27 Aralık 1979 tarihinde Kuvvet komutanlarının da imzasının bulunduğu Fahri Korutürk’e yazılmış olan mektupta ülke sorunlarının giderilmesi istendi.
Bu şartlar sağlanamadığı gerekçe gösterilerek 12 Eylül 1980 yılında darbe gerçekleştirildi. Darbenin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren yönetimi devraldı ve ülkedeki düzeni sağlayacakları gerekçesiyle yeni bir hükümet kurdular. 9 Kasım 1989 tarihinde cumhurbaşkanlığı görevinden ayrıldı ve yerini Turgut Özal’a bıraktı.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.