‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Mehmed Reşad Hayatı Kısaca Biyografisi

2 Kasım 1844 tarihinde İstanbul’da doğan Mehmed Reşad, Sultan Abdülmecid’in ve Çerkez uyruklu Gülcemal Kadın Efendi’nin çocuğudur. Çocukluk yıllarını babasının yanında geçiren Mehmed Reşad birçok şehzade gibi iyi bir eğitim ve tahsil gördü.Amcası olan Sultan Abdülaziz tahta geçtiği sıralarda rahat bir şehzadelik hayatı sürdü.
Mehmed Reşad’ın abisi tahta geçtiği yıllarda ise sarayda bir odada hapis hayatı yaşamak zorunda kaldı.Sarayda hapis hayatı yaşaması şehzadeleri daha kolay kontrol edebilmek adına öldürmek yerine kullanılan bir sistem olması sebebiyledir. Mehmed Reşad gününün büyük bölümünü haremde geçirir, kitap ve şiir okumayı çok severdi. İttihat ve Terakki partisinin bulunduğu dönemde bu partinin gücünden faydalanarak tahta çıkan Mehmed Reşad tahta çıktığında 65 yaşındaydı.
Padişahlık hayatı boyunca devlet işleriyle yeterince alakalı ve ilgili olmayan Mehmed Reşad yönetimi elinden kaptırmaya başlamıştı. İttihat ve Terakki partisinin ileri gelenleri artık padişahlığının son yıllarına doğru yönetimi eline almaya başlamışken Mehmed Reşad yerini de son Osmanlı padişahı olan Mehmed Vahdeddin’e bırakmıştır.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.