‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Mehmed Vahdettin Hayatı Kısaca Biyografisi

Sultan Abdülmecid’in ve Gülistu Kadın Efendi’nin çocuğu olarak 2 Şubat 1861  tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 36. Osmanlı Padişahı olan Mehmed Vahdeddin aynı zamanda son padişahtır. Küçük yaşlardayken hem annesini hem de babasını kaybeden Mehmed Vahdeddin Şayeste Kadın tarafından büyütülmüştür.
İyi bir eğitim alan ve şehzadeliği döneminde rahat bir hayat geçiren Mehmed Vahdeddin’in eğitimiyle abisi henüz padişah olmamışken bile yakından ilgilenmiştir. Abisinin ona güvenmesi ve sevmesinden dolayı hapis hayatı yaşamaktan kurtulmuştur. Kitap okumayı seven Mehmed Vahdeddin en çok Fıkıh kitapları okurdu ve iyi bir imlaya sahipti. Devlet ile ilgili gerekli yazıları yazmaktan çekinmeyen ve iyi bir kitabete sahip olan Mehmed Vahdeddin aynı zamanda çok nazik ve kibar bir insandı.
Mehmed Vahdeddin’in Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’ya gittiği sırada yanında Atatürk’ünde bulunduğu bilinmektedir. Mehmed Vahdeddin tahta geçmeden önce ondan büyük olan amcasının çocuğu Yusuf İzzeddin veliahttı fakat hayatını kaybeden Yusuf İzzeddin’in yerine Mehmed Vahdeddin veliaht haline geldi ve padişahlık tahtına bu sayede oturdu.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.