‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Nene Hatun Hayatı Kısaca Biyografisi

 93 Harbi olarak da anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Nene Hatun Erzurum’daki Aziziye Tabyası’nın savunulmasında kahramanca çalışarak adını tarihe yazdıran Türk kadınıdır. Türk kadınının cesaretini ve gücünü herkese göstermiş kahramanlığıyla herkesin gönlünde yaşamaktadır. 1877 yılında Osmanlı vatandaşı olan Ermeni çeteleri Erzurum´un Aziziye Tabyası’na girmeyi başarmışlardı. Tabyayı koruyan Türk askerlerini uykuda yakalayıp kılıçtan geçirdiler. Bu sırada arkadan gelen Rus askerleri ise hiçbir zorlukla karşılaşmadan tabyayı ele geçirdiler
Baskından yaralı olarak kurtulan bir er haberi Erzurumlulara ulaştırdı. Sabah ezanından hemen sonra "Moskof askeri Aziziye Tabyası’nı ele geçirdi" şeklinde minarelerden Erzurum halkına haber verildi. Tüm Erzurum halkı silahı olan olmayan, yollara döküldü, bunların içinde 3 aylık bebeğini bırakıp savaşa koşan Nene Hatun’da vardı. Kocası cephedeydi ve abisi Hasan bir gün önce cepheden yaralı gelmiş ve kolların da can vermişti.
Abisinden yadigâr tüfeği kaptığı gibi Aziziye Tabyası’na düşmanın üstüne yürüyen Nene Hatun “onlar da iyi silah var, bizde İMAN gücü var” diyerek düşmanla çatışmış ve adını tarihe yazdırmıştır.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.