‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Turgut Özal Hayatı Kısaca Biyografisi

Halil Turgut Özal, 13 Ekim 1927 tarihinde Malatya’da dünyaya gelmiştir. İlköğretim hayatına taşınmış oldukları Bilecik’e bağlı Söğüt ilçesinde başlayan ve tamamlayan Turgut Özal, Ortaöğrenimini de Mardin’de tamamlar. Mardin’de yaşamalarına rağmen Mardin’de lise olmaması sebebiyle eğitimine Konya Lisesi’nde devam eden Turgut Özal, lise öğrenimini Kayseri Lisesi’nde tamamlamıştır.

Turgut Özal yükseköğrenimini ise burslu olarak girmiş olduğu  İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde 1950 yılında tamamlamıştır. Mühendislik işiyle uğraşan Turgut Özal daha sonra siyasete yönelme kararı almıştır. 1952 yılında ailesinin isteğiyle evlendiği Ayhan İnal ile kısa bir birliktelik sürdüren Turgut Özal daha sonraları, Elektrik İşleri Etüd İdaresi’nde çalıştığı dönemde burada sekreter olarak görev yapan Semra Yeyinmen ile evlenmiştir.

Bu evliliğinden üç tane çocuğu olmuştur. 1977 yılında Millî Selamet Partisi ile milletvekili adayı olan Turgut Özal seçilemedi daha sonra 12 Eylül darbesiyle birlikte Bülend Uluslu hükümetinin ekonomiden sorumlu Başbakan yardımcılığı görevine getirildi. 1989 yılında ise Cumhurbaşkanı adayı olarak katıldığı seçimden Sosyaldemokrat Halkçı Parti ve Doğru Yol Partisi’nin seçimi boykot ederek aday çıkarmamasından da faydalanarak Cumhurbaşkanı oldu.

turgut özal kısaca bilgi

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.