‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Ulubatlı Hasan Hayatı Kısaca Biyografisi

ulubatlı hasan fotoğrafı

            1428 yılında Bursa’nın Ulubat köyünde doğan Ulubatlı Hasan İstanbul’un fethi sırasında surların üzerine ilk Türk Sancağını dikerken şehit olmuş ve vurulmasına rağmen Sancağı elinden düşürmeyerek surlara dikmeyi başarmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in önderliğindeki Orduyu hümayuna asker olarak katılan Ulubatlı Hasan Surlara Sancağı Diken Türk olarak tarihe adını yazdırmıştır.
            Aldığı ok yaralarına rağmen sancağı elinden bırakmamış iman ve inanç aşkıyla görevini yerine getirip şehit olmuştur. İstanbul 53 günden beri kuşatma altındaydı.  Bizanslalılara karşı zafere götürecek olanda inançtı. 23 yaşındaki genç padişah ve dâhi kumandan II. Mehmet Han, bu süre içinde gösterdiği akıl almaz askerlik mucizeleriyle Bizanslıları şaşkına çevirmişti. Koca Bizans İmparatorluğu çatırdıyordu. Son günlerini yaşıyordu. Artık belliydi bu.
            28 Mayıs gece yarısı yola, çıktılar. Hücum emrini vermiş olan Fatih Sultan Mehmet ordusuna sesleniyor. “Bu zafer bizim ucunda şehitlik mertebesi var” diyordu. Kararlıydılar tarih onların bu kahramanlıklarını yazacak “Maharetimiz ve cesaretimiz her şeyin üstündedir. Zafer rüzgârı bizden yana esecektir. Konstantiniye bizim olacaktır”. Diyen fatih Sultan Mehmet ve ölümüne sancağı surlara diken Ulubatlı Hasan hala kahramanlıklarıyla konuşulmaktadır.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.