‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

V. Murad Hayatı Kısaca Biyografisi

21 Eylül 1840 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen V. Murad, Sultan Abdülmecid’in ve Şevk-Efza Kadın Efendi’nin çocuğudur. Çocukluk yıllarından itibaren pek çok şehzade gibi iyi bir eğitim alan V. Murad aynı zamanda gençliğinde de eğitim hayatını sürdürdü ve iyi derecede Fransızca öğrendi. Okumayı çok seven V. Murad Fransa’da yayınlanan çeşitli kitapları getirtir ve bunları okurdu.
Edebiyata da ilgi duyan V. Murad dönemin önemli şair ve yazarlarıyla tanışmış onlarla yakın ilişkiler kurmuştur. Batı tarzını benimseyen V. Murad piyano çalmakta ve batı tarzında besteler yapmaktaydı.  İngiltere’ye gezi için gittiği sırada tanıştığı Gal Prensi ile yakın bir dostluk kuran V. Murad onun etkisinde kalarak mason olmuştur.
V. Murad müsrif bir kişiliğe sahipti ve devlet hazinesinden oldukça fazla para harcardı. Açık sözlü bir yapıya sahip olan V. Murad padişah olmayı istediğini ve bunun için amcasının ölümünü beklediğini açık bir şekilde söylerdi. 31 Ağustos 1876 günü tarihinde tahttan indirilen V. Murad, 29 Ağustos 1904 tarihinde de hayatını kaybetti.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.